Prevence rizikového chování

Kontakt preventista sociálně patologických jevů:

Mgr. Michal Marek, marek.napa@seznam.cz ,(konzultace: pondělí od 13,00 do 13,30 hod. a úterý 13,00 do 13,30 hod. Po předchozí domluvě je možný jiný termín.)

Únosy nebo ohrožení dětí násilníkem 

V poslední době se v médiích množí informace o případech obtěžování či pokusů o únosy dětí. Portál www.azrodina.cz proto ve spolupráci s ředitelkou Nadace Naše DÍTĚ Ing. Zuzanou Baudyšovou, dětskou psycholožkou PhDr. Ilonou Špaňhelovou a Policií ČR připravil stručný text, který může pomoci rodičům i pedagogům odpovědět na otázku.

Co můžeme udělat pro to, abychom naše děti ochránili?

1) Jednoznačně nejlepším bezpečnostním opatřením je poučené dítě - od rodičů a ze školy. Poučení by mělo být krátké a stručné - takové, aby ho dítě bylo schopno a ochotno ze strany rodiče nebo pedagoga vyslechnout a souhlasilo s ním. S dětmi je třeba otevřeně hovořit o rizicích, která mohou nastat po cestě do školy (např. pokud vede trasa opuštěnými místy)

2) Je třeba, aby měli rodiče a děti nastavena určitá pravidla bezpečnosti, která by však neměla být brána ze strany dětí jako omezování, ale jako nutná ochrana.

3) Seznamte děti s ohledem na jejich věk s možnými riziky a zároveň je poučte, jak se mají zachovat, když je osloví někdo cizí, zejména pak:

   - nedávat se do řeči s cizími osobami, nic od nich nebrat
   - nechodit s cizími nebo podezřelými osobami, nepřibližovat se k jejich autu, nesedat do jejich auta
   - nevstupovat do výtahu s osobou, která je čímkoliv podezřelá
   - v případě ohrožení na sebe upozornit, např. křikem, případně použít některý z individuálních obranných prostředků (slzný sprej, osobní alarm apod.); dostat se co nejrychleji pryč (utéct), příp. udržovat bezpečnou vzdálenost; osobu pokud možno neprovokovat, nedotýkat se jí

4) Poučte děti, aby se vyhýbaly rizikovým terénům a vysvětlete jim, jak si říct o pomoc kolemjdoucím (nejlépe mamince s kočárkem, či nespěchajícím seniorům). Zejména pak by děti měly:

   - vyhýbat se opuštěným a nebezpečným místům (ulice, kde nechodí mnoho lidí, lesní stezky...)
   - do školy a ze školy chodit bezpečnou cestou, i když je delší
   - nikdy nejezdit autostopem

5) Rodiče nastavte si s dětmi jasná pravidla příchodů a odchodů. Dohoda by měla být o tom kam jdu, s kým jdu a kdy se vrátím. Pokud se někde zdržím, dám domů vědět! V případě, že dítě nedoprovázíte, sledujte čas, kdy má přijít domů nebo do školy, ke kamarádovi, na kroužek atd. (Pokud je to možné, domluvte se s dítětem, aby vám svůj příchod potvrdilo např. sms zprávou)

6) Při náhlém a bezdůvodném zmizení dítěte je nejdůležitějším faktorem rychlost. Je třeba se ihned obrátit na policii - nejlépe na linku tísňového volání 158. Dodat čerstvou podobenku dítěte a souhlas s vyhlášením pátrání.

Zdroj:Únosy nebo ohrožení dětí násilníkem

 


Logo 2. ZŠ Napajedla

2. základní škola Napajedla, příspěvková organizace,

Komenského 298, Napajedla 763 61

Telefon: 577 941 093
Mobil: 774 601 196
E-mail: zsnapii@seznam.cz
Nahoru Přesunout se na začátek stránky
Do konce školního roku zbývá© 2018 2. základní škola Napajedla, příspěvková organizace, Komenského 298. Všechna práva vyhrazena
Realizace rotate Rotate